Každý vie, že slnečné okuliare uľahčujú videnie za slnečného dňa, či už na ceste alebo po vode. Nosenie správnych slnečných okuliarov je však najlepšou obranou, ktorá zabráni krátkodobému a dlhodobému poškodeniu ultrafialových (UV) lúčov.

Štúdie ukázali, že akumulovaná ultrafialová expozícia zo slnka môže zvýšiť riziko katarakty , ktorá je hlavnou príčinou slepoty na celom svete, rastov, ako je pterygia  a niekoľko druhov rakoviny očí.  Aj niekoľko hodín intenzívneho vystavenia UV žiareniu môže spôsobiť dočasnú slepotu známu ako fotokeratitída.

Aj keď tieto podmienky môžu potenciálne trpieť všetci, deti a ľudia so svetlými očami by mali byť obzvlášť opatrní, pretože ich oči môžu byť citlivejšie na poškodenie slnečnými lúčmi. 

Máj je mesiac bezpečnosti UV žiarenia. Nižšie nájdete zoznam dôležitých faktorov, ktoré je potrebné zvážiť pri nákupe slnečných okuliarov s cieľom lepšie chrániť oči pred slnkom:

Nech je to 100 percentná ochrana

 Pri nákupe slnečných okuliarov, ktoré chránia vaše oči, je najdôležitejšia nálepka alebo štítok označujúci, že blokujú 100 percent UV lúčov. Podľa prieskumu slnečnej bezpečnosti  sa však menej ako polovica ľudí kupujúcich slnečné okuliare obťažuje skontrolovať, či šošovky chránia oči pred ultrafialovým žiarením.

Väčšie sú je lepšie

Čím viac plochy slnečných okuliarov je pokryté, tým menšie je poškodenie očí slnečným žiarením. Zvážte kúpu nadrozmerných okuliarov alebo okuliarov, ktoré pomáhajú znižovať UV vstup prichádzajúci do oka zo strany.

Tmavšie šošovky nechránia lepšie

Aj keď veľmi tmavé šošovky môžu vyzerať chladne, nemusia nevyhnutne blokovať viac UV lúčov.

Na farbe nezáleží

Niektoré slnečné okuliare sa dodávajú s jantárovými, zelenými alebo sivými šošovkami. Neblokujú viac slnka, ale môžu zvyšovať kontrast, čo môže byť užitočné pre športovcov, ktorí vykonávajú športy ako baseball alebo golf.

Polarizované šošovky znižujú oslnenie, nie UV

Polarizácia znižuje oslnenie, ktoré vychádza z reflexných povrchov, ako je voda alebo sneh. Toto neposkytuje väčšiu ochranu pred slnkom, ale môže to urobiť činnosti, ako je riadenie vozidla alebo jazda na vode, bezpečnejšie alebo príjemnejšie.

Cena by nemala byť rozhodujúcim faktorom

Slnečné okuliare nemusia stáť veľa peňazí, aby dobre fungovali. Lacnejšie páry označené ako 100% UV filter môžu byť rovnako efektívne ako drahšie možnosti.